2011.06.30. 13:34
Galandférgek, rettegjetek!
Ma utána néztünk, hogy milyen feltételekkel lehet a Kiarát hurcibálni Európában. Meglepően egyszerű, de ugyanakkor piszkosul bonyolult is. A részletek:
1. Az Európai Unió országaiba az Egyesült Királyság, Írország, Svédország, Norvégia, Finnország és Málta kivételével az alábbi feltételeknek kell megfelelni a mi esetünkben:
- Mikrochipes megjelölés (ISO 11784, illetve 11785) vagy tisztán, egyértelműen olvasható tetoválás (2011. július 03. napjáig)
- egységes európai állatútlevél kiállítása
- Érvényes veszettség elleni védőoltás, a származási tagország nemzeti szabályozásának megfelelően igazolt érvényességi idő feltüntetésével (hazánkban 3 hónapos, először oltott kölyök esetében 6 hónap, más esetekben 1 év/ 365 nap).
Eddig semmi gond, minden feltételnek megfelelünk. De most jön a fekete leves:
2. Az Egyesült Királyságba és Írországba történő beutazás feltételei:
- Mikrochipes megjelölés (ISO 11784, illetve 11785) vagy tisztán, egyértelműen olvasható tetoválás (2011. július 03. napjáig)
- egységes európai állatútlevél kiállítása
- A mikrochipes megjelölést követően elvégzett veszettség elleni védőoltás, a származási tagország nemzeti szabályozásának megfelelően, az érvényességi idő feltüntetésével (hazánkban 3 hónapos, először oltott kölyök esetében 6 hónap, más esetekben 1 év /365 nap), de mindenképpen a 3 hónapos életkor betöltése után!)
- A mikrochipes megjelölést követő veszettség elleni védőoltás után történő ún. titerérték meghatározás. Amennyiben az állat korábban még nem részesült veszettség elleni védőoltásban, akkor a megfelelő értékű eredmény elérése érdekében célszerű a a vérvételt a veszettség elleni védőoltás beadási dátumától számított 30. napjától elvégezni. Korábban már oltott állat esetében a vérvételt a mikrochipes megjelölést követő oltás utáni bármilyen időpontban el lehet végezni.
- Megfelelő titerérték eredmény (0,5 NE/ml) esetén, a vérvétel napjától számított 6 hónapos várakozás, majd ennek letelte után lehet utazni.
- Ismételt beutazás esetén a titer-vizsgálatot nem kell megismételni, ha az újra történő veszettség elleni vakcinázás a vakcina gyártó által megadott lejárati idején belül megtörtént.
- A Nagy-Britanniába, ill. Írországba történő belépés időpontjához képest 24 – 48 óra közötti időpontban (óra, perc fontos!) az Unióban széles spektrumú féreghajtó szerként engedélyezett gyógyszerkészítménnyel széles spektrumú féregtelenítő kezelés, és
- kullancs elleni kezelés szükséges, és ezeket óra/perc pontossággal igazolni kell az állatútlevélben. (Ezt szigorúan ellenőrzik is a belépéskor!)
Tehát meg kell csináltatni egy labor vizsgálatot a veszettség oltást követő 30. naptól és ha annak az eredménye megfelelő, akkor várunk 6 hónapot és mehetünk is. Ezen felül, minden belépésnél igazolni kell a féregtelenítést és a kullancsok elleni védekezést. Tehát a Kutyuló ezen a szakaszon összesen három alkalommal látogat majd állatorvoshoz.
De még nincs vége! :)
3. Svédországba beutazás feltételei
Ez elméletileg nem vonatkozik ránk, mert nem megyünk keresztül Svédországon, de Norvégiára ugyanazok a rendelkezések igazak mint a svédekre. Ezenkívül bármi közbe jöhet, és ha be kell lépnünk Svédországba, nem szeretnénk bajban lenni.
- Mikrochipes megjelölés (ISO 11784, illetve 11785) vagy tisztán, egyértelműen olvasható tetoválás (2011. július 03. napjáig)
- egységes európai állatútlevél kiállítása
- Érvényes veszettség elleni védőoltás, a származási tagország nemzeti szabályozásának megfelelően az érvényességi idő feltüntetésével (hazánkban 3 hónapos, először oltott kölyök esetében 6 hónap, más esetekben 1 év /365 nap), de mindenképpen a 3 hónapos életkor betöltése után!)
- A veszettség elleni védőoltás beadási dátumától számított 120. naptól vérvétel és a vérminta titer-vizsgálata.
- Megfelelő eredmény (0,5 NE/ml) esetén azonnal utazhat az állat.
- Folyamatos, 365 napon belüli veszettség elleni újraoltás esetén az egységes európai állatútlevél folyamatosan érvényes, ebben az esetben nem kell újabb titer-vizsgálatot végeztetni.
- A Svédországba történő beutazás előtt 3 napon belül (órára, percre ellenőrzik) az Unióban széles spektrumú féreghajtó szerként engedélyezett gyógyszerkészítménnyel féregtelenítő kezelés és
- kullancs elleni kezelés szükséges, és azok igazolása az állatútlevélben.
- A Svédországba történő belépéskor mindenképpen azt a folyosót kell választani, ahol vámvizsgálatot végeznek (itt történik a fentiek ellenőrzése).
Tehát ebben az esetben az oltást követő 120. naptól lehet elvégezni a vizsgálatot, és ha jó az érték, azonnal utazhat az eb. Angliában ez pont fordítva van. Ki érti ezt?!
4. Finnország
- A Finnorszába történő utazás esetében eltérés az általános EU-s gyakorlattól, hogy veszettség ellen oltatlan fiatal állatokat nem engednek be az országba, és megkövetelik a beutazás előtti Echinococcus elleni féregtelenítő kezelést is.
Mindez azt jelenti, hogy kétszer megyünk majd állatorvoshoz.
Na egy igen érdekes országhoz érkeztünk. Épp, hogy érintjük, így megnéztem, hogy ott mi a teendő.
Minden ugyanúgy van mint az EU többi államában, kivéve, hogy és most idéznék:
"Fontos tudnivaló azonban, hogy Svájcban nem kívánatosak a fül- és farokvágott egyedek, rövid ideig tartó ott tartózkodás (pl. pár napos nyaralás idejére) esetén azonban engedményeket tesznek."
Hmmm. Értem én az elképzelést, de abban az országban, ahol törvényben megengedett -igen le van írva egy törvényben! - hogy meg lehet enni a kutyákat és macskákat, hát...
5. Szerbia, Montenegró, Macedónia és Bosznia
Elméletileg csak a féregirtást kell igazolni. Elméletileg! Ez még felderítendő terület.
6. Albánia
No erről az országról semmit sem találtam, valószínűleg marad a követség.
A Kiara idén április 20-án volt oltva veszettség ellen. Ha minden igaz, akkor ha augusztus végén megcsinálják a titer vizsgálatot, minden országba be tudunk lépni az előírásoknak megfelelve. A biztonság kedvéért valószínűleg kap egy ismétlő oltást mostanában, hogy az értékei biztosan jók legyenek. A féreghajtásokat meg meg kell csinálnunk az út során.
Egy biztos! Minden galandféreg rettegjen Európa szerte! Amerre megyünk, nincs esélyetek! :)
(A szabályok a www.petpassport.hu oldalon találhatók meg részletesen.)
Szólj hozzá!
Címkék: oltás állatorvos kiara féregtelenítés
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek